Karen Marie Nielsdatter, 18191866 (aged 47 years)

Name
Karen Marie /Nielsdatter/
Given names
Karen Marie
Surname
Nielsdatter
Also known as
Karen Marie /Rasmussen/
Birth
Citation details: København, Sokkelund, Søllerød, Raadvad Skoledistrikt, Gamle Skodsborg By, En Klædefabrik, 114 - F2, FT-1860, D5176
Religious marriage
Source: Kirkebog
Text:

Ungkarl Peder Rasmussen af Agershvile, 29 aar
Pigen Karen Marie Nielsen af Agershvile, 22 aar

Forlovere: Christian Nielsen, Indsidder Agershvile, og Mads Petersen, [Indsidder] i [???]husene

Citation details: Søllerød KM, 1835-1855V, opslag 258
Birth of a daughter
Source: Kirkebog
Citation details: Søllerød, 1835-1854FKVD, opslag 137
Birth of a son
Source: Kirkebog
Citation details: Søllerød, 1835-1854FKVD, opslag 59
Birth of a daughter
Source: Kirkebog
Citation details: Søllerød, 1849-1864F, opslag 104
Census

1850 Danmark - Udskrift af folketælling - Peder Rasmussen - Husholdning
C1546
Oliegården, Søllerød, København

.start_formatted_area.
.b.Navn|.b.Alder|.b.Civilstand|.b.Erhverv|.b.Stilling i familien|.b.|.b.|.b.|.b.|.b.
Peder Rasmussen|38|Gift|Arbejdsmand|head|||||
Karen Marie Nielsdatter|31|Gift||hustru|||||
Ane Marie Pedersen|8|Ugift||datter|||||
Rasmus Petersen|5|Ugift||søn|||||
Udøbt datter|1|Ugift||datter|||||
.end_formatted_area.

Death of a daughter
Source: Kirkebog
Citation details: Søllerød KM, 1855-1877DK, opslag 141
Census
Address: Klædefabrikken, Gl. Skodsborg By, Raadvad Skoledistrikt

1860 Danmark - Udskrift af folketælling - Peder Rasmussen - Husholdning

Navn | Alder | Civilstand | Erhverv | Stilling i familien | | | | | | |
----- | ----- | ----- | ----- | ----- | ----- | ----- | ----- | ----- | ----- | ----- | -----
Peder Rasmussen | 48 | Gift | Arbejdsmand | head | | | | | | |
Karen Marie Rasmussen | 41 | Gift | | hustru | | | | | | |
Rasmus Petersen | 14 | | | søn | | | | | | |

Death of a son
Source: Kirkebog
Citation details: Søllerød KM, 1855-1877D, opslag 86
Birth of a grandson
Source: Kirkebog
Citation details: AO 11
Christening of a grandson
Source: Kirkebog
Citation details: AO 11
Note: (Faddere:

(Faddere:
Pigen Ane Jensen, Raadvad(?)
Pigen Sine Christensen, Skodsborg
??? Jens Jensen, Skodsborg
??? Peder Hansen, Vedbæk
??? Lars Jørgensen, Tyggerød Hegn)

Death
Source: Kirkebog
Citation details: Søllerød KM, 1855-1877DK, opslag 162
Last change
March 13, 202014:36:04
Author of last change: thf1977
Family with Peder Rasmussen
husband
18121872
Birth: about 1812Torup, Frederiksborg, Denmark
Death: June 11, 1872Skodsborg, Søllerød, København, Denmark
herself
18191866
Birth: about 1819Karlebo, Frederiksborg, Denmark
Death: July 9, 1866Skodsborg, Søllerød, København, Denmark
Religious marriage Religious marriageMarch 6, 1842Søllerød Kirke, Søllerød, København, Denmark
6 months
daughter
18421901
Birth: September 7, 1842 30 23 Søllerød, København, Denmark
Death: after February 1, 1901
3 years
son
18451863
Birth: October 6, 1845 33 26
Death: January 3, 1863Skodsborg, Søllerød, København, Denmark
4 years
daughter
18491856
Birth: December 14, 1849 37 30 Søllerød, Frederiksborg, Denmark
Death: January 10, 1856Skodsborg, Søllerød, Frederiksborg, Denmark
Birth
Citation details: København, Sokkelund, Søllerød, Raadvad Skoledistrikt, Gamle Skodsborg By, En Klædefabrik, 114 - F2, FT-1860, D5176
Religious marriage
Source: Kirkebog
Text:

Ungkarl Peder Rasmussen af Agershvile, 29 aar
Pigen Karen Marie Nielsen af Agershvile, 22 aar

Forlovere: Christian Nielsen, Indsidder Agershvile, og Mads Petersen, [Indsidder] i [???]husene

Citation details: Søllerød KM, 1835-1855V, opslag 258
Death
Source: Kirkebog
Citation details: Søllerød KM, 1855-1877DK, opslag 162
Census
Shared note

1850 Danmark - Udskrift af folketælling - Peder Rasmussen - Husholdning
C1546
Oliegården, Søllerød, København

.start_formatted_area.
.b.Navn|.b.Alder|.b.Civilstand|.b.Erhverv|.b.Stilling i familien|.b.|.b.|.b.|.b.|.b.
Peder Rasmussen|38|Gift|Arbejdsmand|head|||||
Karen Marie Nielsdatter|31|Gift||hustru|||||
Ane Marie Pedersen|8|Ugift||datter|||||
Rasmus Petersen|5|Ugift||søn|||||
Udøbt datter|1|Ugift||datter|||||
.end_formatted_area.

Census
Shared note

1860 Danmark - Udskrift af folketælling - Peder Rasmussen - Husholdning

Navn | Alder | Civilstand | Erhverv | Stilling i familien | | | | | | |
----- | ----- | ----- | ----- | ----- | ----- | ----- | ----- | ----- | ----- | ----- | -----
Peder Rasmussen | 48 | Gift | Arbejdsmand | head | | | | | | |
Karen Marie Rasmussen | 41 | Gift | | hustru | | | | | | |
Rasmus Petersen | 14 | | | søn | | | | | | |