Astrid Christiansen, 18921967 (aged 74 years)

Name
Astrid /Christiansen/
Given names
Astrid
Surname
Christiansen
Also known as
Astrid /Bollerup Faurby Nielsen/
Birth
Source: Kirkebog
Citation details: Gamborg 1892-1921, opslag 146
Marriage
Address: Gamborg Kirke
Source: Kirkebog
Citation details: Gamborg 1892-1921, opslag 146
Birth of a daughter
Source: Kirkebog
Citation details: Gaarslev Sogn 1915-1934, opslag 68
Quality of data: primary evidence
Baptism of a daughter
Source: Kirkebog
Citation details: Gårslev Sogn, 1915-1934, Opslag 68
Note: Faddere var: Moderen, Kassererske Marie Christiansen, Kolding. Tømrer Jens Eli Faurby Nielsen af Tønder og gaardmand Jens Madsen Jensen, Kaulinde, Fyen
Death
Address: i hjemmet (Christians Sogn)
Source: Kirkebog
Text:

Husmoder, Friggsvej 7.
Født i Gamborg Sogn, Odense Amt,
den 12. april 1892.
Datter af gårdejer Anders
Christiansen og hustru Han-
sine Madsen. Efterl. ægtef.
Fhv. mejeribestyrer Niels
Bollerup Fauerby.

Citation details: Fredericia Michaelis KM, 1960-1967D, opslag 183
Last change
December 9, 202016:12:05
Author of last change: thf1977
Family with Niels Bollerup Faurby Nielsen
husband
1887
Birth: January 4, 1887 37 31 Aarup, Hanning, Ringkøbing, Denmark
Death:
herself
18921967
Birth: April 12, 1892Gamborg, Odense, Denmark
Death: January 2, 1967Fredericia, Vejle, Denmark
Marriage MarriageSeptember 18, 1917Gamborg, Odense, Denmark
4 years
daughter
1921
Birth: November 25, 1921 34 29 Gaarslev By, Gaarslev Sogn
Birth
Source: Kirkebog
Citation details: Gamborg 1892-1921, opslag 146
Marriage
Source: Kirkebog
Citation details: Gamborg 1892-1921, opslag 146
Death
Source: Kirkebog
Text:

Husmoder, Friggsvej 7.
Født i Gamborg Sogn, Odense Amt,
den 12. april 1892.
Datter af gårdejer Anders
Christiansen og hustru Han-
sine Madsen. Efterl. ægtef.
Fhv. mejeribestyrer Niels
Bollerup Fauerby.

Citation details: Fredericia Michaelis KM, 1960-1967D, opslag 183